Maden Kaderine Terk Edilmedi, Edilemez, Edilmeyecektir! - 22 Mayıs 2024 TBMM Genel Kurul

/Upload/images/Faaliyetler/ELIF7091.JPG

AK Parti Elazığ Milletvekili Açıkkapı TBMM’de Konuştu: Maden Kaderine Terk Edilmedi, Edilemez

AK Parti Elazığ Milletvekili, Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Ejder Açıkkapı, Cumhuriyet Halk Partisi grubu tarafından meclise sunulan Maden İlçesindeki Heyelan riskine ilişkin araştırma önergesi üzerine AK Parti Grubu adına konuştu. 

Konuşmasının başında Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a Maden ilçesine yönelik hassasiyetinden dolayı teşekkür eden Açıkkapı, söz konusu Elazığ olduğunda parti ayrımı gözetmeksizin AK Parti Elazığ milletvekilleri olarak her türlü adımı attıklarını ve atmaya devam edeceklerini söyledi. 

Kendisinin Maden doğumlu  Palu’lu olduğunu hatırlatan Açıkkapı, Maden’in geçmiş yıllardaki şaşalı günlerine dönmesi için de gayretle çalıştıklarını, 26. Dönemdeki girişimleriyle Cumhuriyet tarihinin en büyük bakır rezervinin Maden’de tespitine öncülük ettiklerinin altını çizdi. 

Açıkkapı, Maden’deki riskli alana ilişkin ise, “Bakır işletmesi tarafından pasadan kaynaklı baskı ve yanal kuvvetlerin bölgedeki heyelan ve yapılardaki deformasyona sebebiyet verip vermediği araştırılmıştır. Üniversitelerimiz tarafından , ilgili bakanlıklarımız tarafından konuyla ilgili çalışmaları da sürüyor. Biz tabi ki bilimin ışığında bilim ne diyorsa buna göre hareket etmek durumundayız. Maden’deki heyelandan dolayı Camiikebir mahallemizde gerekli tedbirler alınmıştır. Konut ve iş yerleriyle ilgili devletimiz vatandaşlarımıza gerekli yardımları, kira yardımları yapmıştır. “ diye konuştu. 

Bundan sonraki süreçte de Maden ve Elazığ için Elazığ Milletvekilleri ve AK Parti grubu adına çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Açıkkapı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; Cumhuriyet Halk Partisinin Meclis araştırması önergesi konusunda vermiş olduğu bu önergeyle ilgili AK PARTİ Grubu adına söz almış bulunuyorum. Öncelikle, Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Tabii, burada Gürsel Bey’in hassasiyetine de teşekkür ediyoruz. İlimizle ilgili her türlü hassasiyette, milletvekillerimizle beraber her türlü Elâzığ’la ilgili adımı atarız, atmaya devam ederiz. Tabii, burada Sayın Gürsel Erol Bey’in ifade ettiği bir konuya da itirazım var. Maden kaderine terk edilemez, edilmeyecektir, edilmedi. Bunu ifade etmek istiyorum çünkü kısmen Madenli olduğumu ifade etti; doğrudur, Paluluyum ancak Maden’de doğup büyüdüm. Maden’in geçmiş yıllarını da bilirim, şaşaalı dönemlerini de çok iyi bilirim. Bunun içindir ki Maden’de yaşayan kardeşlerimizin bu sıkıntılardan kurtulması için 26’ncı Dönemde Maden’le ilgili maden varlığının araştırılması yönündeki talebimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza iletildiğinde, Sayın Bakanımıza ve Plan ve Bütçe Komisyonunda dile getirildiğinde konuyla ilgili olumlu yaklaşımlar sergilenmiş ve Maden ilçemizde yapılan sondaj aramalarında bakır madeninin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rezervinin bulunarak ilimize, ülkemize ve Maden’imize hediye edildiğini de ifade etmek isterim. Bu konuda Maden’in tekrar eski günlerine kavuşması için çabalarımız tabii ki devam edecek.
Maden, bakırın ana vatanı. Bu konuda, özellikle heyelan konusunda 1970 yılından başlayarak günümüze kadar çeşitli araştırmalar yapılmış, raporlamalar yapılmıştır ve özellikle bakır işletmesi tarafından dökülen pasa malzemesinden kaynaklı baskı ve yanal kuvvetlerin bölgedeki heyelan olayına ve yapılardaki deformasyonlara sebebiyet verip vermediği araştırılmıştır. Üniversitelerimiz tarafından bu araştırmalar yapılmıştır, hâlen daha gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın konuyla ilgili çalışmaları devam etmektedir.

Biz tabii ki bilimin ışığında, bilim ne diyorsa buna göre hareket etmek durumundayız. Maden’deki heyelandan dolayı Camiikebir Mahallesinde gerekli tedbirler tamamıyla alınmıştır. İlgili konut ve iş yerleriyle ilgili devletimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımız vatandaşlarımıza gerekli yardımları ve kira yardımlarını yapmıştır. Bundan sonraki süreçte inşallah Maden’imizde ilgili, Maden’imiz için, mahalle için, o bölge için milletvekillerimizle, Elâzığ milletvekilleri olarak da, AK PARTİ Grubu olarak da ne gerekiyorsa o adımları atmaktan geri kalmayız diyorum.