AK Parti Elazığ Milletvekili Açıkkapı: 27 Mayıs Darbesi Demokrasiye Vurulan Kara Lekedir

/Upload/images/Faaliyetler/ELIF7031.JPG

Elazığ Milletvekili, AK Parti TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ejder Açıkkapı, Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihindeki en büyük kara lekelerden biri olan 27 Mayıs darbesine ilişkin bir mesaj yayımladı. Açıkkapı, yayımladığı mesajda 27 Mayıs 1960 darbesinde millet iradesinin nasıl hiçe sayıldığını vurgularken, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimini de hatırlattı.

Açıkkapı’nın sosyal medya hesapları ve resmi internet sayfasından yayımladığı mesajda şu ifadelere yer veriliyor:

27 Mayıs 1960 darbesi, Türkiye'nin demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yer almıştır. Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun idam edilmesi, milli iradenin silah zoruyla hiçe sayılmasının en acı örneğidir. Bu darbe, halkın iradesine karşı yapılan büyük bir ihanetin simgesi olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Milletimizin demokrasi mücadelesi, bu acı olaylardan aldığı derslerle daha da güçlenmiştir.

“Biz kefenlerimizi giyerek yola çıktık” diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye artık darbelere boyun eğmediğini, milletinden aldığı güç ve destek ile bu ihanet şebekelerine fırsat verilmediğini ve verilmeyeceğini 15 Temmuz 2016'da milli irade düşmanlarına ve onları himaye edenlere göstermiştir.

15 Temmuz 2016 gecesi milletimizin cesareti ve kararlılığı sayesinde hain darbe girişimi bertaraf edilmiştir. Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle, ülkemizin demokratik temelleri sağlamlaşmış ve Türkiye, yerli ve milli savunma hamlesi başta olmak üzere her alanda, ciddi engellemelerle ve milli ve yerli kavramlardan rahatsızlık duyanlara rağmen, büyük bir kalkınma sürecine girmiştir.

Artık vakit, muasır medeniyetlerin üzerine çıkma vaktidir. Vakit, kendi öz evlatlarına inanma ve onları destekleme vaktidir.

Vesayet odaklarınca türlü türlü senaryo, tezgah ve tuzaklarla milli iradeye tasallut etmeye çabalayanlara ve milli iradeyi hiçe sayanlara asla müsamaha edilmeyecektir.

27 Mayıs 1960 Darbesi sonucu Hakk’a yürüyen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’a Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, bir daha böylesi acıların yaşanmamasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum.